Forum ¦wiat Strona G³ówna ¦wiat
¦wiat - po prostu
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Krzy¿acy

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ¦wiat Strona G³ówna -> Krzy¿acy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
LeChuck
Administrator



Do³±czy³: 12 Maj 2008
Posty: 62
Przeczyta³: 0 tematów

Ostrze¿eñ: 0/5

PostWys³any: Nie 13:15, 08 Cze 2008    Temat postu: Krzy¿acy

Dyskusja na temat zakonu Krzy¿ackiego

Post zosta³ pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
LeChuck
Administrator



Do³±czy³: 12 Maj 2008
Posty: 62
Przeczyta³: 0 tematów

Ostrze¿eñ: 0/5

PostWys³any: Nie 13:17, 08 Cze 2008    Temat postu:

Zakon krzy¿acki - pe³na nazwa brzmi: Zakon Szpitala Naj¶wiêtszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie (Zakon Krzy¿acki, Zakon Niemiecki, ³ac. Ordo fratrum domus hospitalis Sanctae Mariae Theutonicorum in Jerusalem, Ordo Teutonicus, OT, niem. Orden der Brüder vom Deutschen Haus Sankt Mariens in Jerusalem, Deutscher Orden, DO) – zakon rycerski, jeden z trzech najwiêkszych, obok joannitów i templariuszy, które powsta³y na fali krucjat w XII wieku. Zakon na wiele setek lat opanowa³ ziemie Prus Wschodnich oraz £otwy i Estonii tworz±c z tych ziem Prusy Zakonne, Zakon podbi³ tak¿e niektóre ziemie Polski i Litwy

Pocz±tki zakonu
Pocz±tki zakonu krzy¿ackiego to oblê¿enie Akki w 1190 r., w trakcie którego rycerze krzy¿owi pochodzenia niemieckiego za³o¿yli przy szpitalu zorganizowanym przez mieszczan z Lubeki, nieformalne stowarzyszenie. Ksi±¿ê szwabski Fryderyk przekaza³ nastêpnie ca³y szpital owemu stowarzyszeniu, wymuszaj±c jednocze¶nie na jego cz³onkach z³o¿enie ¶lubów czysto¶ci. Szpital mia³ oficjaln± nazwê Szpitala Naj¶wiêtszej Marii Panny przy Domu Niemieckim w Jerozolimie i od jego nazwy powsta³a te¿ nazwa bractwa szpitalnego, gdy w 1191 r. papie¿ Klemens III oficjalnie zatwierdzi³ jego istnienie. Po zdobyciu Akki papie¿ przyzna³ bractwu rozleg³e dobra wokó³ tego miasta i instytucja ta zaczê³a szybko powiêkszaæ swoje szeregi.


Don¿on zamku w AkceCesarz rzymski Henryk VI Hohenstauf postanowi³ wykorzystaæ bractwo do swoich celów i nada³ mu kolejne ziemie w po³udniowych W³oszech oraz wyjedna³ u papie¿a Celestyna III przyznanie bractwu statusu pe³nego zakonu rycerskiego, co nast±pi³o w 1198 r. Wzór stanowi³y dlañ dawniej istniej±ce zakony joannitów i templariuszy, gromadz±ce rycerzy z zachodniej i po³udniowej Europy, maj±ce ogromne bogactwa i znaczenie polityczne. Bia³y p³aszcz przekre¶lony czarnym krzy¿em sta³ siê znamieniem wyró¿niaj±cym niemieckich rycerzy-mnichów. Pierwszym wielkim mistrzem przemienionego zakonu zosta³ Henryk Walpot. Po ¶mierci Henryka VI i niepowodzeniach krucjaty, zakon zacz±³ prze¿ywaæ regres.

Regresowi temu zapobieg³ czwarty z kolei wielki mistrz zakonu Hermann von Salza, który drog± cierpliwych dzia³añ dyplomatycznych wyjednywa³ od kolejnych papie¿y i cesarzy Niemiec kolejne przywileje i dobra na terenie W³och, Niemiec i Palestyny, dziêki czemu zakon sta³ siê prawdziw± potêg± ekonomiczn± i polityczn±, znacznie wyprzedzaj±c wp³ywami joannitów i templariuszy. Dla Hermana von Salza by³o to jednak wszystko za ma³o, gdy¿ jego ambicj± by³o stworzenie niezale¿nego pañstwa zakonnego. Zdawa³ on sobie sprawê, ¿e zdobycze na terenie Palestyny s± nietrwa³e i dlatego stara³ siê znale¼æ mu nowe lokum. Pierwszym takim miejscem by³ Siedmiogród, gdzie zaprosi³ zakon król wêgierski Andrzej II dla obrony swoich wschodnich rubie¿y przed koczowniczymi plemionami Kumanów. Z Siedmiogrodu Krzy¿acy zostali jednak przegnani po tym, gdy podjêli w 1225 r. próbê wy³amania siê spod zale¿no¶ci lennej od króla Wêgier i przekazania swoich dóbr pod lenno papie¿y.

Ekspansja przeciwko Polsce
W 1308 r., ju¿ w³asnymi si³ami Zakon zaj±³ bezprawnie Pomorze Gdañskie, co wywo³a³o protest W³adys³awa £okietka i pozwanie przed s±d papieski w Inowroc³awiu, który w 1321 r. nakaza³ Zakonowi zwrot Pomorza, do którego jednak wyroku Zakon siê nie zastosowa³. Wkrótce Zakon sprzymierzy³ siê ksiêciem Janem Luksemburskim oraz w³adc± Meklemburgii i w 1327 r. zaatakowa³ Kujawy oraz Wielkopolskê przeprowadzaj±c wiele ³upie¿czych najazdów terroryzuj±c mieszkañców tych regionów poprzez palenie wsi i mordowanie kobiet i dzieci. Wtedy stoczono w 1331 r. nierozstrzygniêt± bitwê pod P³owcami, która pomimo ¿e nie zmusi³a Zakonu do oddania Pomorza, obali³a mit, ¿e Krzy¿acy s± niezwyciê¿eni. W trakcie kampanii w 1331 roku atakuj±ce z po³udnia wojska Jana Luksemburskiego nie zdo³a³y zdobyæ Poznania i zawróci³y z powrotem do Czech.

Zakon nadal próbowa³ atakowaæ Kujawy i Wielkopolskê metod± wojen podjazdowych, jednak dzia³ania dyplomatyczne Kazimierza Wielkiego rozbijaj±ce w czasie Zjazdu w Wyszehradzie w 1335r. ich sojusz z Czechami (i pozywaj±c ich przed polubowny s±d papieski w Warszawie w 1339 r.), chc±c te¿ zaj±æ tereny Rusi Czerwonej, sk³oni³ Zakon do podpisania pokoju w Kaliszu w 1343 r., w którym Zakon zwróci³ Kujawy i ziemiê dobrzyñsk±, za¶ warunkowo jako ja³mu¿nê zatrzymywa³ Pomorza, ziemiê che³miñsk± i micha³owsk±. Pomimo trzech kolejnych wyroków s±du papieskiego, nakazuj±cych zwrot Pomorza, Zakon nie odda³ nigdy dobrowolnie ani piêdzi ziemi.


Upadek pañstwa zakonnego w Prusach

Pañstwo krzy¿ackie w Prusach w XV wiekuPokój w Kaliszu zmusi³ jednak Zakon do zaprzestania ataków na Polskê. Zakon skierowa³ swoje zbrojne ostrze przeciw Litwie, zajmuj±c czê¶ciowo ¯mud¼. Zmusi³o to ksiêcia litewskiego Jagie³³ê do przyjêcia chrztu, na którym dosta³ imiê W³adys³aw oraz o¿enku z córk± Ludwika Wêgierskiego – Jadwig± Andegaweñsk±, zapocz±tkowuj±c uniê polsko-litewsk±. Jagie³³o na skutek ci±g³ych walk podjazdowych na Kujawach i na Litwie prowadzonych przez Zakon, zdecydowa³ siê ostatecznie na rozpoczêcie wielkiej wojny (1409-1411), której kulminacyjnym momentem by³a bitwa pod Grunwaldem, a uwieñczeniem pokój w Toruniu (1411). Pokój ten zosta³ mimo zwyciêskiej kampanii wojskowej wymuszony na Jagielle ogóln± sytuacj± polityczn± Polski, gdy¿ w obronie Zakonu stanê³a koalicja w³adców z dynastii Luksemburskiej – Jana, ks. zgorzeleckiego, Wac³awa, króla Czech oraz króla Wêgier Zygmunta. Pokój ten nie odda³ ponownie Pomorza Gdañskiego ani ziemi che³miñskiej, zmusi³ jednak Zakon do zaprzestania ataków na Litwê i Polskê. Zakon zacz±³ od tego czasu traciæ na sile, a jego sytuacja ekonomiczna pogorszy³a siê na skutek blokady wymiany handlowej prowadzonej przez Polskê i Litwê.

Zakon Krzy¿acki istnieje do dzi¶.


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ¦wiat Strona G³ówna -> Krzy¿acy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach

fora.pl - za³ó¿ w³asne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin